Akce!

Jak vybrat pracovní obuv?Datum konání:
22.12.2015

Výběr pracovní obuvi je tak trochu alchymie. Jak postupovat, aby vás celý proces nestál moc času a vybrali jste správně? Tady jsou 3 nejdůležitější kroky.

1.    Promyslete si odpovědi

Žádný prodejce po vás nemůže chtít, abyste si do detailů vše nastudovali a boty vybrali sami. Měl by to udělat za vás, a to tak, že se vás zeptá na ty správné věci. Které to jsou?

KDE budete obuv používat? Nejde jen o to, zda venku nebo uvnitř. Důležité je dále to, zda je ve vašem provozu vlhko, zda povrch klouže, čím vším se boty mohou zašpinit apod.

CO přesněbudete dělat? Jsou na vašem pracovišti nějaká potenciální rizika, a jakou ochranu vyžadují bezpečnostní normy?

JAK DLOUHO? Vezmete si pracovní boty jen na chvíli, když půjdete něco řešit do výroby, nebo je budete mít na nohou celý den?

2.    Zorientujte se

Kvalitní pracovní obuv toho umí opravdu hodně a není na škodu udělat si rychlý přehled, jaké funkce může mít.

CHRÁNÍ NOHY. Bezpečnostní tužinka ve špičce ochrání vaše prsty, když vám něco upadne. Praktická je i stélka proti propíchnutí, kterou uvítáte, pokud šlápnete třeba na hřebík.

NEKLOUŽOU. Boty mohou být speciálně upravené pro chůzi po podlaze, kde se právě vytíralo, nebo pro povrch, na němž je mastnota.

TLUMÍ NÁRAZY. Díky funkci, která se nazývá absorpce energie v patě, tlumí obuv nárazy při chůzi, běhu nebo doskoku.

ZVLÁDNOU ŽÁR I MRÁZ. Podrážce, která je odolná vůči teplu, nevadí kontakt s plochou rozžhavenou na 300 °C. Zimní pracovní obuv je vesměs určená pro naše klima, vyrábí se ale i modely do minus čtyřiceti.

Mezi další funkce patří voděvzdornost, odolnost vůči nečistotám, prodyšnost nebo antistatická úprava, která chrání před úrazem elektřinou.  

3.    Pečlivě zkoušejte

Pro zkoušení platí běžná pravidla. Myslete na dostatek prostoru pro prsty, což platí obzvláště pro obuv s bezpečnostní ocelovou nebo kovovou špičkou. Boty si každopádně vyzkoušejte nejen ve stoje, ale i vkleče.

Je pravda, že každý bezpečnostní prvek trochu omezuje pohodlí, i tak se ale nespokojte s kompromisem. Pokud jde o pracovní boty, trendem je komfort a měli byste se v nich proto cítit příjemně.